Välkommen Sofia - Ny LIA på Beet

Vi välkomnar vår nya LIA-praktikant Sofia Janevi, till Beet! Sofia går en utbildning till Digital Marketing Manager och valde att ha sin LIA på Beet då hon fick ett bra intryck av en av våra medarbetare och hans kompetens vid sin tidiagare arbetsplats. Läs mer om Sofia och hennes kommande praktik inom digital marknadsföring.

Vem är du?

Jag heter Sofia Janevi och bor i Stuvsta med min man och våra tre barn i ett hus som vi köpte som renoveringsobjekt för 10 år sedan. Jag gillar husbyggen och renovering och har på min bucket-list att renovera ett 50/60-tals hus och även ett helt nybygge, till min mans stora förtret. Jag gillar när det händer saker!

Efter över 20 år inom service, kundrelationer och ledarskap kände jag att det var dags att utmana mig själv och framtidssäkra min kompetens. Jag har alltid drivits av att förstå kundens behov och i takt med att allt fler kontaktpunkter med kund blir digitala växte min nyfikenhet för digital marknadsföring.

Vad är dina tidigare erfarenheter inom digital marknadsföring?

I ett projekt för Svenska Postkodlotteriet arbetade jag med att flytta ett externt kundforum till en intern FAQ. Där kom jag i kontakt med en mycket trevlig SEO-specialist, som var så kunnig på sin sak. Hela arbetet kom att väcka ett intresse som jag sedan dess velat utforska vidare.

Jag har också arbetat i gränslandet till både organisk och betald annonsering i sociala medier och sett hur stor den digitala omställningen varit de senaste åren. För att vara en del av utvecklingen kände jag att jag behövde bredda min kunskap.

Jag började studera till Digital Marketing Manager via en 1,5 årig YH-utbildning på Medieinstitutet i augusti 2025. I år har jag sammanlagt 5 månaders praktik, där jag just nu är inne på första perioden.

Varför har du valt att ha LIA på Beet?

När jag skulle välja praktikplats fick jag rådet att söka mig till en byrå med hög kompetens och Beet var ett namn som återkom. Det var också här jag några år tidigare hade kontakt med SEO-konsulten gällande vår FAQ.

På Beet möts jag av en imponerande kompetens och bredd. Min första känsla var faktiskt att det nästan var lite skrämmande hur mycket alla kan – men jag försöker hålla fast vid min egen devis: att omge sig med kunniga människor är det bästa sättet att själv växa. Och här finns verkligen alla möjligheter att göra just det.

Att Beet dessutom är en del av Root Digital Group gör att jag får en större helhetsbild av den digitala affären – från varumärke och innehåll, sociala medier till performance, konvertering och kunddialog.

"Mitt fokus ligger på att fortsätta lära, utvecklas och samla erfarenheter."

Vad är dina förväntningar på praktiken?

Under utbildningen har jag fått en inblick inom bland annat webbteknik, digital analys, konverteringsoptimering, SEO och SEM. Min förväntning på praktiken är att fortsätta utveckla både min tekniska kompetens och min förståelse för affären bakom marknadsföringen. Att få arbeta nära erfarna specialister och se hur strategi och utförande hänger ihop i praktiken är otroligt värdefullt.

Jag har valt att initialt rikta in mig mot SEM, eftersom det är ett område där man snabbt kan skapa effekt och tydligt mäta resultat. Det tilltalar mig – särskilt i kombination med mitt affärs- och kundfokus.

Varför valde du denna bransch?

Genom hela mitt yrkesliv har jag haft ett starkt kundfokus. Samtidigt sker en snabb digital utveckling inom alla delar av kundmötet – från första kontakt till eftervård. För att vara relevant och attraktiv idag behöver företag kunna möta kundens behov genom hela den digitala kundresan.

Digital marknadsföring blir därför inte en isolerad funktion utan en central del av hur företag bygger relationer, skapar värde och driver tillväxt. För mig var det ett naturligt steg att bredda min kompetens för att kunna arbeta mer holistiskt med hela kundupplevelsen.

Karriären efter utbildningen – hur ser den ut?

När det gäller mitt framtida arbetsliv har jag medvetet valt att inte låsa mig vid ett specifikt slutmål. Mitt fokus ligger på att fortsätta lära, utvecklas och samla erfarenheter. Jag är övertygad om att vägen framåt formas längs resan och att nya insikter kommer öppna dörrar jag kanske inte ens ser idag.

Det jag vet är att jag vill arbeta i en digital miljö där jag kan kombinera kundförståelse, analys och affärsnytta och bidra med en bred kompetens i takt med att marknaden fortsätter att utvecklas.

Beets grundare ville täcka upp bristerna på marknaden

Saeid Sasan, en av Beets tre grundare, såg stora brister på marknaden som gick att förbättra - och resultatet blev Beet. Här kan du läsa om Saeids erfarenheter och varför Beet grundades!

Läs mer

Kontakta oss

Har du en fråga eller vill höra om hur vi kan hjälpa er med er digitala marknadsföring?

info@beet.se